Stafylokokové infekce - mikrobiologická diagnostika

V prezentaci jsou uvedeny základy mikrobiologické diagnostiky stafylokokových infekcí - mikroskopie, kultivace, antibiotikogram, stanovení enzymů a toxinů u potencionálně patogenních druhů Staphylococcus aureus a S. epidermidis, které představují nejčastější původce hnisavých infekcí u člověka. Seznamuje s charakteristikou a identifikací kmenů MRSA (methicilin rezistentní Staphylococcus aureus).

Prezentace tvoří přílohu.

Přílohy:

Klíčová slova: stafylokoky, katalázová reakce, plazmakoaguláza, antibiotikogram, stafylokokové enzymy a toxiny, MRSA

autor: Olga Ryšková | publikováno: 27.5.2011 | poslední úpravy: 27.5.2011
citace: Ryšková Olga: Stafylokokové infekce - mikrobiologická diagnostika. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty v Hradci Králové [online] 27.5.2011, poslední aktualizace 27.5.2011 [cit. 2017-09-23] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfhk.cuni.cz/clanky.php?aid=49>. ISSN 1803-280X.