Vrozené (kongenitální) infekce

Infekce matky, zejména v časném stadiu těhotenství může způsobit potrat, předčasný porod nebo narušit vývoj plodu (www.fingerland.cz). Transplacentárně proniká a poškození plodu vyvolává rozsáhlá skupina virů (rubeola, cytomegalovirus, parvovirus, HIV), bakterií - streptokoky skupiny B (Streptococcus agalactiae), chlamydie, i parazitů (Toxoplasma gondii). Prezentace obsahuje interaktivní přehled nejvýznamnějších mikrobních patogenů způsobujících intrauterinní a perinatální infekce, metody jejich identifikace, možnosti mikrobiologické diagnostiky i základy prevence a léčby. Na závěr prezentace je pro kontrolu zvládnutí problematiky zařazen krátký test a cvičné případové studie (kazuistiky). Výukový program „Vrozené infekce“ je určen pro seminář a individuální přípravu lékařské mikrobiologie studentů ve 3. ročníku Lékařské fakulty v Hradci Králové.

Přílohy:

Klíčová slova: infekce vrozené, transplacentární přenos, intrauterinní, perinatální nákaza