Nozokomiální (nemocniční) nákazy

Nemocniční (nozokomiální) infekce jsou bakteriální, fungální nebo virové nákazy ošetřovaných osob vzniklé v souvislosti se zdravotnickými výkony a v průběhu nemocniční hospitalizace. Přednáška obsahuje údaje o vlastnostech a šíření, tvorbě mikrobních biofilmů, i vzniku rezistence k antibiotikům a k dezinfekčním prostředkům u nejčastějších a nejnebezpečnějších původců nemocničních nákaz. Přináší poznatky o možnostech laboratorní mikrobiologické diagnostiky infekcí bakteriálních i virových, včetně způsobů prevence (antibiotická strategie, rotace dezinfekčních programů) a nástinu léčby nemocničních nákaz. Výukový materiál je určen především pro studenty 3. ročníku magisterského i bakalářského studijního programu na Lékařské fakultě v Hradci Králové pro průběžné i závěrečné individuální studium lékařské mikrobiologie.

Nozokomiální (nemocniční) nákazy 21.10.2011 9.45 MB uživatel na příslušné fakultě Creative Commons License