Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál LF
Projekt MEFANET (MEdical FAculties Educational NETwork)
Lékařská fakulta v Hradci Králové
Karlova univerzita v Praze

Streptokoky, enterokoky, neisserie - mikrobiologická identifikace infekcí

Streptokoky, enterokoky, neisserie - mikrobiologická identifikace infekcí

Prezentace je určena pro studenty 3. ročníku Lékařské fakulty UK v Hradci Králové jako studijní materiál pro seminář a praktická cvičení z lékařské mikrobiologie. Seznamuje se základní mikrobiologickou charakteristikou tří bakteriálních rodů, původců závažných lidských infekcí - streptokoků, enterokoků a neisserií. Důraz je kladen na správný odběr biologických vzorků a standardní postup při zpracování infekčního materiálu v laboratoři, kde probíhá identifikace izolovaného infekčního původce mikrobiologickými metodami: mikroskopií, selektivní kultivací, biochemickými testy, určením antigenní struktury  a eventuálně vyšetřením genomu jednotlivých bakteriálních rodů a druhů (Streptococcus, Enterococcus, Neisseria).


Streptokokové infekce patří mezi nejčastější bakteriální nákazy. Streptokoky jsou grampozitivní bakterie kulatého tvaru (koky), které vykazují negativní katalázovou a oxidázovou reakci (porovnejte se stafylokoky a neisseriemi).  

Přílohy:
Příloha   Datum Velikost Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence
ppt Streptokoky, enterokoky, neisserie - mikrobiologická identifikace infekcí Stáhnout - Streptokoky, enterokoky, neisserie - mikrobiologická identifikace infekcíOtevřít v novém okně - Streptokoky, enterokoky, neisserie - mikrobiologická identifikace infekcí 27.5.2011 9.06 MB uživatel na příslušné fakultě Creative Commons License

Klíčová slova: streptokoky, enterokoky, neisserie


Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
autor: Olga Ryšková | publikováno: 27.5.2011 | poslední úpravy: 27.5.2011
citace: Ryšková Olga: Streptokoky, enterokoky, neisserie - mikrobiologická identifikace infekcí. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty v Hradci Králové [online] 27.5.2011, poslední aktualizace 27.5.2011 [cit. 2019-07-17] Dostupný z WWW: <http://mefanet.lfhk.cuni.cz/clanky.php?aid=50>. ISSN 1803-280X.
 

Komentáře a diskuse

Vložit nový příspěvek:

Autor / e-mail: [ přihlášení/ověření uživatele ]
Titulek:
Text:
 
 Přidat štítek:   Štítek odeslán, děkujeme