Informace o 1. autorovi článku z databáze:
Ing. Pavel Šiman, CSc.
siman(at)lfhk.cuni.cz
Ústav lékařské biochemie
Lékařská fakulta
telefon: 495816222
fax: 495512715
adresa: Šimkova 870
poštovní přihrádka 38
500 38 Hradec Králové 1
Česká Republika

Stavba atomu - atomové jádro

Materiál popisuje stavbu atomového jádra, jeho vlastnosti, jaderné reakce a charakter ionizujícího záření. Zároveň pojednává o interakcích záření s hmotou, o měření v oblasti jaderných věd a o některých praktických aplikacích daných poznatků v technice, vědě a lékařství.

Daný kurz je určen jako přehledný úvod k dalšímu studiu jednotlivých oborů týkajících se atomového jádra a využití ionizujícího záření. Jako důležitý a vysvětlující doplněk jsou přidány některé informace o elementárních částicích, o urychlovačích částic a o vývoji Vesmíru a hvězd jako zdroje atomových jader.

Přiložený e-learningový kurz je určen pro studenty lékařských fakult, kteří mají znát podstatné informace z lékařské chemie a lékařské biofyziky a porozumět jim. Tento kurz se týká základů stavby atomového jádra a využití jeho vlastností. Obsahuje však kromě základních poznatků i značné množství "pokročilejších" informací, vhodných jako úvod pro další studium oborů používajícím znalosti o atomovém jádru, o radioaktivitě či o ionizujícím záření.

html Stavba atomu - atomové jádro Přejít - Stavba atomu - atomové jádroOtevřít v novém okně - Stavba atomu - atomové jádro 5.3.2014 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: atomové jádro, ionizující záření, dozimetrie, detektory ionizujícího záření, radioaktivita, nukleární medicína