Schváleno Ediční komisí LF

Informace o 1. autorovi článku z databáze:
prof. MUDr. Ivan Hybášek, DrSc.
hybasiva(at)fnhk.cz
Klinika ušní
nosní a krční
Fakultní nemocnice
telefon: +420 495 832 582
fax: 495832033
adresa: Fakultní nemocnice
500 05 Hradec Králové
Česká Republika

eOtorinolaryngologie

Učební text je určen medikům, začínajícím otorinolaryngologům a foniatrům, praktickým lékařům a pediatrům, užitečné informace v ní však jistě naleznou i lékaři hraničních oborů, zejména neurologie, oftalmologie, stomatologie a neurochirurgie.
Autor a jeho spolupracovníci předkládají elektronickou podobu učebnice proto, aby byla volně a bezplatně dostupná všem, kdož budou mít o ní zájem. Právě pro bezplatnost přístupu nebylo možné dosáhnout v počítačovém zpracování dokonalé profesionality. Pojetí je také stále klasické, autor si ani nekladl za cíl vytvořit „kuchařku“, naopak by byl rád, kdyby čtenáři hledali v předkládaných informacích souvislosti.

Elektronická publikace - učebnice "Otorinolaryngologie". Jednotlivé kapitoly ve formátu PDF.

Poznámky:

20. verze, března 2019

UPOZORNĚNÍ NA INOVACE V NOVÉM VYDÁNÍ
(Elektronická podoba eORL je od r. 2008 inovována po devatenácté)

Inovace ve vydání v březnu 2019

Početné úpravy vzešly z kongresů v r. 2018 a podnětů z ORL novinek MEDSCAPE. Dále byly modernizovány starší a vloženy zcela nové ilustrace (zejména CT, MR, PET, aj.) a kasuistiky. Autor upozorňuje zvláště na tyto nové kapitoly, většinou určené lékařům, kterými přispěli mj. B. Markalous a spol., a J. Vokurka.
4.4.2.3 Souběh chronické hypertrofické a atrofické rhinosinusitis. Syndrom nadměrně průchodného nosu - empty nose syndrom
2.1.5 Bolesti hlavy z pohledu otorinolaryngologa
4.10.30 Cholesterolový granulom paranazálních dutin
1.11.12 Úloha surfaktantů a kyseliny hyaluronové ve sliznici cest dýchacích
15.20 Cysty příštítných tělísek a mízovodů
15.21 Amyloidóza v oblasti ORL
15.22 Metody lokalizace hyperfunkční tkáně příštítných tělísek
15.23 Atelektáza paranazálních dutin, silent sinus syndrom, pneumosinus dilatans
15.24 Topograficko-anatomická schémata a zobrazovací metody
2.11.2 Kašel – tussis a kýchání z pohledu ORL
12.1.1.6 Barotrauma paranazálních dutin. Barosinusitis
3.13.18 Léčebná punkce čelistní dutiny : ano nebo ne? (viz též 3.4.7.2, 4.10.19 aj.)
3.13.19 Perkutánní punkčně dilatační tracheotomie (též 3.5.6 a 15.17)
3.13.20 Funkční a strukturální vyšetřování sluchové trubice (též 15.15 aj.)
14.8. Biofilmy, defenziny, imunomodulátory (viz též 14.3 a 14.4)
15.25 Nekrotizující (maligní) externí otitida (B. Markalous et al.)

Základní učební text je určen medikům, praktickým lékařům a pediatrům, užitečné informace v ní však jistě naleznou i lékaři hraničních oborů, zejména neurologie, oftalmologie, stomatologie a neurochirurgie.

Doplňky jsou pak určeny především lékařům ve specializační přípravě a v ambulantní praxi, též foniatrům.

Lékařské myšlení mohou prohlubovat též v kapitole SYSTEMATIKA A ALGORITMY V ORL.

Obsah je sestaven tak, aby vytvářel současně systematiku oboru, číselné označení kapitol tvoří celky, které propojuje jen desetinné dělení. Rejstřík ani obsah neodkazují ke stránkám, ale k desetinnému dělení.

Autor dává k dispozici online e-učebnici bezplatně, jako výraz vděku svým učitelům za to, že sám od nich získal své vzdělání rovněž bezplatně. To však neznamená, že učebnice není chráněna autorskými právy a že by s ní bylo možné obchodovat. V učebnici je použito množství obrazové dokumentace. Vedle převážně vlastních obrázků byly použity obrázky Jana Hybáška, zakladatele ORL kliniky v Hradci Králové a Schultz van Treecka, někdejšího profesora na klinice Charité v Berlíně. Oba si přivydělávali na studia medicíny po 1. světové válce malováním patologickoanatomických nálezů a výukových obrazů, především na ORL klinikách. Ojediněle byly užity malované obrázky též Dr. med. F. Nettera a J. A. Craiga, M.D., známých ilustrátorů Clinical Symposia firmy CIBA. Byly použity také fotografické a rentgenologické dokumenty z vlastního archivu, přičemž některé barevné, pro své někdy i více jak 50leté stáří, ztratily část obrazové, ale ne faktografické kvality. Histologické obrázky jsou převážně z vlastních studií autora.

eOtorinolaryngologie 11.1.2014 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

4-D hodnocení:

Skripta a návody
Edukační weby a atlasy
Digitální video
Prezentace a animace
Obrazový materiál – kasuistiky
E-learningové kurzy (LMS)
result
Recenzováno
informace
Základní úroveň