eOtorinolaryngologie
Učební text je určen medikům, začínajícím otorinolaryngologům a foniatrům, praktickým lékařům a pediatrům, užitečné informace v ní však jistě naleznou i lékaři hraničních oborů, zejména neurologie, oftalmologie, stomatologie a neurochirurgie.
Autor a jeho spolupracovníci předkládají elektronickou podobu učebnice proto, aby byla volně a bezplatně dostupná všem, kdož budou mít o ní zájem. Právě pro bezplatnost přístupu nebylo možné dosáhnout v počítačovém zpracování dokonalé profesionality. Pojetí je také stále klasické, autor si ani nekladl za cíl vytvořit „kuchařku“, naopak by byl rád, kdyby čtenáři hledali v předkládaných informacích souvislosti.
Elektronická publikace - učebnice "Otorinolaryngologie". Jednotlivé kapitoly ve formátu PDF.
Liečenie poúrazových defektov kostí končatín
Kniha sa zaoberá podstatou externej fixácie pri hojení zlomenín a defektov kostí skeletu. Prezentuje výsledky dlhoročnej skúsenosti autora s liečbou kostných defektov pomocou externej fixácie, ktoré potvrdzujú vhodnosť tejto metódy liečby. Bohatá obrazová dokumentácia je neoceniteľnou pomôckou pre špecialistov - traumatológov. Publikácia nájde svoje využitie najmä pri ich ďalšej kvalifikačnej príprave.
Vybrané infekční nemoci virového či bakteriálního původu
Nadstavbový výukový text je určen především studentům LF jako rozšiřující podklad pro přípravu ke zkouškám z infektologie, epidemiologie, mikrobiologie a dermatovenerologie. V prvé fázi se zaměřuje na problematiku lidských herpetických virů, rotavirových infekcí, HIV, virových hemoragických horeček, stejně jako na problematiku importovaných infekčních nemocí a jejich rozšiřujícího se spektra působení. Dále jsou diskutovány sexuálně přenosná onemocnění, problematika legionel, bakteriální onemocnění vyvolávající neplodnost. Infekční choroby neznají hranice a nelze proti nim bojovat pouze na místní či národní úrovni. Problematika boje s infekčními chorobami zahrnuje imunizační strategie, připravenost na klimatické změny a na zdravotní hrozby nových infekcí. Povaha infekčních chorob se soustavně vyvíjí a seznam pravidelně sledovaných infekcí je nutné revidovat. To samé lze říct i o stále proměnlivé rezistenci vůči antibiotikům a pravděpodobně to bude platit i o léčivech proti virovým onemocněním a plísním. V současnosti Evropa zaznamenává stovky případů žluté zimnice, dengue a chikungunya, a to včetně fatálních případů, ročně. V důsledku tohoto jevu stoupají v Evropě obavy z autochtonních arbovirových transmisí, specificky pak v jižní Evropě, kde jsou klimatické podmínky velmi vhodné ke kolonizaci exotickými invazivními druhy komárů. V tuto chvíli se již jedná o závažný nejen medicínský, ale i ekologický problém. V následujících textech se proto také blížeji podíváme na některé z výše zmiňovaných infekčních chorob a pokusíme se celou situaci blížeji rozebrat.
Komplexní léčba zhoubných nádorů ORL oblasti
Podklady k přípravě studentů LFHK ke zkoušce z onkologie a radioterapie: přehledná prezentace zabývající se základními charakteristikami a léčbou zhoubných nádorů v oblasti hlavy a krku. Obsah je vhodný k přípravě studentů 5. ročníku ke zkoušce z onkologie a radioterapie. Text je doplněn o obrázky z plánování radioterapie nejčastějších typů onemocnění.
Komplexní léčba zhoubných nádorů ledvin a močových cest
Podklady k přípravě studentů LFHK ke zkoušce z onkologie a radioterapie: přehledná prezentace zabývající se základními charakteristikami a léčbou nádorů ledvin, močových cest a močového měchýře. Obsah je vhodný k přípravě studentů 5. ročníku ke zkoušce z onkologie a radioterapie. Text je doplněn o obrázky z plánování radioterapie nejčastějších typů onemocnění.
Komplexní léčba gastrointestinálních zhoubných nádorů
Podklady k přípravě studentů LFHK ke zkoušce z onkologie a radioterapie: přehledná prezentace zabývající se základními charakteristikami a léčbou nádorů jícnu, žaludku, jater, žlučníku a žlučových cest, konečníku, tlustého střeva a anu. Text je doplněn o obrázky z plánování radioterapie nejčastějších typů gastrointestinálních zhoubných onemocnění.
Komplexní léčba zhoubných nádorů mužských pohlavních orgánů
Podklady k přípravě studentů LFHK ke zkoušce z onkologie a radioterapie: přehledná prezentace zabývající se základními charakteristikami a léčbou zhoubných nádorů prostaty, penisu a varlat. Obsah je vhodný k přípravě studentů 5. ročníku ke zkoušce z onkologie a radioterapie. Text je doplněn o obrázky z plánování radioterapie nejčastějších typů onemocnění.
Vrozené (kongenitální) infekce
Infekce matky, zejména v časném stadiu těhotenství může způsobit potrat, předčasný porod nebo narušit vývoj plodu (www.fingerland.cz). Transplacentárně proniká a poškození plodu vyvolává rozsáhlá skupina virů (rubeola, cytomegalovirus, parvovirus, HIV), bakterií - streptokoky skupiny B (Streptococcus agalactiae), chlamydie, i parazitů (Toxoplasma gondii). Prezentace obsahuje interaktivní přehled nejvýznamnějších mikrobních patogenů způsobujících intrauterinní a perinatální infekce, metody jejich identifikace, možnosti mikrobiologické diagnostiky i základy prevence a léčby. Na závěr prezentace je pro kontrolu zvládnutí problematiky zařazen krátký test a cvičné případové studie (kazuistiky). Výukový program „Vrozené infekce“ je určen pro seminář a individuální přípravu lékařské mikrobiologie studentů ve 3. ročníku Lékařské fakulty v Hradci Králové.
Nozokomiální (nemocniční) nákazy
Nemocniční (nozokomiální) infekce jsou bakteriální, fungální nebo virové nákazy ošetřovaných osob vzniklé v souvislosti se zdravotnickými výkony a v průběhu nemocniční hospitalizace. Přednáška obsahuje údaje o vlastnostech a šíření, tvorbě mikrobních biofilmů, i vzniku rezistence k antibiotikům a k dezinfekčním prostředkům u nejčastějších a nejnebezpečnějších původců nemocničních nákaz. Přináší poznatky o možnostech laboratorní mikrobiologické diagnostiky infekcí bakteriálních i virových, včetně způsobů prevence (antibiotická strategie, rotace dezinfekčních programů) a nástinu léčby nemocničních nákaz. Výukový materiál je určen především pro studenty 3. ročníku magisterského i bakalářského studijního programu na Lékařské fakultě v Hradci Králové pro průběžné i závěrečné individuální studium lékařské mikrobiologie.
Streptokoky, enterokoky, neisserie - mikrobiologická identifikace infekcí
Prezentace je určena pro studenty 3. ročníku Lékařské fakulty UK v Hradci Králové jako studijní materiál pro seminář a praktická cvičení z lékařské mikrobiologie. Seznamuje se základní mikrobiologickou charakteristikou tří bakteriálních rodů, původců závažných lidských infekcí - streptokoků, enterokoků a neisserií. Důraz je kladen na správný odběr biologických vzorků a standardní postup při zpracování infekčního materiálu v laboratoři, kde probíhá identifikace izolovaného infekčního původce mikrobiologickými metodami: mikroskopií, selektivní kultivací, biochemickými testy, určením antigenní struktury a eventuálně vyšetřením genomu jednotlivých bakteriálních rodů a druhů (Streptococcus, Enterococcus, Neisseria).